Відвідувачів побільшає: контактний музей «Бужан» у Буську розширює експозицію

Бущину та її гостей чекає подія, яка зацікавить багатьох поціновувачів історії та краєзнавства: незабаром суттєво збільшиться (вдвічі!) експозиційна площа місцевого громадського історико-краєзнавчого музею, яким опікується Товариство «Бужани».
Про це Район.Буськ дізнавався в розмові з Михайлом Зозулею та Іваном Нагорним.
Отож, у колишніх господарських приміщеннях на території замку Бадені (бічній офіцині) нині тривають ремонти. Тут облаштовують ще п’ять кімнат, які незабаром будуть поповнені ексклюзивними експонатами з історії рідного краю. Нагадаємо, що зараз експозиція музею товариства «Бужани» займає п’ять кімнат. А зібраних ентузіастами експонатів дуже багато. Тому вже давно виникла потреба розширити експозиційні площі.
«Війна – не вічна. Завтра розпочнеться мирне життя. І відвідувачів стане більше. Хоча і зараз постійно приймаємо екскурсії, як туристичні, так і освітні,» – каже Іван Нагорний.
Протягом зими хлопці не байдикували, а власними силами, так званим господарським способом, взялися впорядковувати приміщення. Майстрів запросили «недорогих», закупили будівельні матеріали, і вже підготували дві кімнати під експозицію. Їх «замовили» бущани- переселенці – вихідці з українського Плазова. Вони зберегли багато речей зі своєї батьківщини і мають намір показати, як жили їхні родини за Польщі.
В окремій кімнаті будуть представлені речі релігійного вжитку (підсвічники, «павуки», молитовники тощо).
«І особлива експозиція – буська ікона. Завдяки Олегу Кірі та Ользі Деркач музей має копії ікон з Милятина, Глинян та Буська (дві з церкви Параскевії, а ще з костелу та колишнього монастиря)», – продовжує Михайло Зозуля.
Ще одне приміщення відведуть під воєнну експозицію. У запасниках є ще багато експонатів, які хочуть виставити для загального огляду: багато старовинних меблів, рами, скульптури, навіть старе піаніно. Таким чином уся експозиція стане тематичною, що ще більше приверне увагу відвідувачів.
А ще й би – влади та благодійників, бо все утримання музею, включно з ремонтами, лягло на плечі Товариства «Бужани». А це затратно. Приміщення старе, потребує капітальних видатків.
У програму розвитку Буської громади Михайло Зозуля заклав проєкт заміни даху. Однак у нинішніх умовах виділення коштів від громади проблематичне. Треба шукати інших шляхів, зокрема, за рахунок фандрайзингу чи грантових інвестицій. Поки що за сприяння міського голови сподіваюся у скорім часі хоча б поміняти гребінку на даху, який затікає.
Як зауважує Іван Нагірний, музей у Буську – є особливим: такого музею, в якому можна чи не всі експонати взяти в руки, – треба ще пошукати. Наш саме такий, контактний. І він дуже приваблює відвідувачів.
І ще одне важливе.
«Ми не акцентуємо на графові Бадені. Навпаки – показуємо цінні артефакти, які створили і якими користувалися наші українці. Музей нині є візитівкою Буська, до якого прикуто все більше уваги туристів, які зацікавлені насамперед у локальному краєзнавстві», – наголошує Іван Нагорний.
Читайте також: У Буську діє музей, у якому експонати можна брати до рук.