На Бущині з наступного року зростуть тарифи на водопостачання та водовідведення
Після проходження усіх регуляторних процедур виконкоми Буської міської та Красненської селищної рад затвердили нові тарифи на водопостачання і водовідведення.
Про те, як формуються ці тарифи, від чого вони залежать і які їх складові, у розмові кореспондента Район.Буськ з керівником Буського підприємства водопровідно-каналізаційного господарства Володимиром Бучком.
Про водопостачанні і водовідведення у Буську не говорить хіба що ледачий. Завжди знайдеться критик роботи підприємства, яке забезпечує громаду водою. Йдеться про Буське підприємство водопровідно-каналізаційного господарства (ПВКГ). То води немає, то з іржею, то прорвало трубу… А у підсумку: чому така дорога вода? З наступного року тарифи на водопостачання та водовідведення виростуть. Тож спілкуємось на цю дражливу тему із керівником цього підприємства Володимиром Бучком. І насамперед з’ясуємо, як формуються ці тарифи, від чого вони залежать і які їх складові? Аби користувачі послуг більше розуміли, за що вони платять. І зазначимо найперше, що може бути несподіванкою для багатьох: у структурі тарифу є така позиція, як плата за надра.
– Справді, люди мають знати, що водокористування є платним та здійснюється на підставі спеціального дозволу, який видається Державним агентством водних ресурсів України. У дозволі встановлюють ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.
Отож, Буське підприємство водопровідно-каналізаційного господарства здійснює забір води згідно такого дозволу та щоквартально сплачує державі рентну плату за спеціальне використання води і рентну плату за користування надрами. Торік ми сплатили 25,3 тисячі гривень за спеціальне використання води і 159,6 тисячі гривень за користування надрами . За 9 місяців 2024 року відповідно – 18,3 тисячі гривень та 120,7 тисячі гривень. Сума рентної плати залежить від затрат на експлуатацію свердловин водозабору.
– У Буську часті перебої з водою, її просто бракує. Чи є у планах збільшення запасів води? І чи для цього потрібно буде розробляти нові свердловини?
– На замовлення Буського ПВКГ, згідно договору №61/16 від 05.09.2016 р. з ДП «Західукргеологія», був зроблений гідрогеологічний висновок про наявність підземних вод на території міста Буська, згідно з яким вибрані найперспективніші під буріння свердловин ділянки, щоб поліпшити водопостачання міста. Буська міська рада профінансувала розроблення детальних планів територій з метою визначення площ земельних ділянок для буріння і обслуговування свердловин. Зараз підприємство розробляє проєкт землеустрою для відведення трьох земельних ділянок для розміщення і експлуатації свердловин у Журатині (за межами населеного пункту) та у Буську на вулиці Папірня. Тобто відповідна робота ведеться, але вона не може бути скорою у часі, тим паче зважаючи на війну.
– Буський водоканал – рентабельне підприємство?
– За результатами основної діяльності, а саме надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, наше підприємство є нерентабельним, так як в тарифі на послуги закладена нульова рентабельність. Крім того, поточний тариф діє вже 2 роки, він розрахований на основі витрат 2021 року. Тому за 9 місяців 2024 року Буське ПВКГ отримало збитки на 952,3 тисячі гривень.
– Хто покриває ці збитки?
– У першу чергу це відшкодування різниці в тарифах для населення, яку ми отримуємо від Буської міської ради. Сьогодні діє тариф 38,04 грн/куб.м на водопостачання і 23,60 грн/куб.м на водовідведення, а населення сплачує – 29,46 грн/куб.м і 22,64 грн/куб.м відповідно. Різницю відшкодовує Буська міська рада.
Крім цього, Буське ПВКГ має укладені договори на вивіз і приймання нечистот асенізаційної машиною. Доходи від такої діяльності частково покривають збитки від основної діяльності (надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення).
– Складовою тарифу є зарплата працівників. Якою вона є на підприємстві? Бо декому може здатись, що у водоканалі високі зарплати, і це впливає на тариф. Який відсоток зарплата займає у тарифі?
– На сьогоднішній день в Буському ПВКГ працює 22 працівники. Заробітна плата не є висока. Середня зарплата за 9 місяців 2024 року по підприємству – 11169 гривень. У діючому тарифі на водопостачання частка прямих витрат на оплату праці – 41,6%, в тарифі на водовідведення – 63,6 %.
– Як справно платять споживачі за воду і каналізацію? Чи є боржники?
– Ми розуміємо, що платоспроможність людей в умовах війни знизилася. Менш захищені категорії населення отримують субсидію на оплату комунальних послуг. Якщо брати ситуацію загалом, то вона позитивна. 90% населення намагається вчасно оплатити за використані послуги, дехто навіть має переплату. 10% трохи затримує оплату. Є одиниці, які накопичують борги, але ми намагаємося йти назустріч людям, пропонуємо складати договори реструктуризації заборгованості.
Бюджетні організації вчасно сплачують за послуги і в 100% розмірі. Що стосується інших споживачів, то 85% з них вчасно і в повному обсязі виплачують за спожиті послуги, інші (ФОП та інші юридичні особи) 15% трохи затримують оплату, але злісних неплатників серед них немає.
– Мережі у місті зношені, трапляються часті прориви. Чи є можливість їх замінити?
– За власні кошти Буське ПВКГ здійснює лише поточні ремонти. Протягом 2024 року витрачено близько 90 тисяч гривень на ліквідацію проривів на водопровідних мережах міста, промивку і прочистку каналізаційних колекторів та мереж, заміну труб на свердловинах, облаштування генераторної, ремонт обладнання. Закривати капітальні потреби допомагає Буська міська рада. Цьогоріч з міського бюджету нашому підприємству виділено близько 200 тисяч гривень на закупівлю насосного обладнання. Загалом серйозна реконструкція потребує багатомільйонних капіталовкладень, чого не може собі дозволити міська рада.
– Чим більше абонентів, тим нижчим може бути тариф?
– Так. І ми працюємо над цим. Хоча найближчим часом збільшення абонентів не передбачається, однак в майбутньому, коли на ділянках , про які мова йшла вище (в с. Журатин і по вул. Папірня) з’являться нові свердловини, кількість споживачів має зрости, а водопостачання в місті – покращитися.
До слова, послугами нашого підприємства користуються лише 2198 споживачів, з них: населення – 2034, бюджетні організації – 27, інші споживачі(ФОП та інші юридичні особи) –137 абонентів.
У серпні проєкт нових тарифів був надрукований для ознайомлення в газеті «Воля народу». Отож, абонентам з нового року доведеться платити більше.
– До речі, якою є процедура затвердження тарифів?
– Буське ПВКГ здійснило повний перегляд діючих тарифів, який планується ввести в дію з 01 січня 2025 року. До 20.08.2024 року, як вимагає чинне законодавство, пакет документів з відповідними розрахунками подали для розгляду в Буську міську та Красненську селищну ради. Проєкт нових тарифів також був розміщений в газеті «Воля народу» як офіційному медіа, на сайтах Буської міської та Красненської селищної рад, на сайті Буського ПВКГ. Всі охочі могли з ним ознайомитися і висловити свою думку. Жодних зауважень і пропозицій від фізичних і юридичних осіб не надходило.
Тож виконавчі комітети Буської міської та Красненської селищної рад погодилися з пропозицією Буського ПВКГ та встановили нові тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для всіх категорій споживачів, які вводяться в дію з 1 січня 2025 року.
Отож, у Буську вартість водопостачання виросла з 38,04 грн/куб.м до 50,76 грн/куб.м, водовідведення – з 23,6 до 26,52 грн/куб.м. Для населення і надалі збережеться менший тариф на водопостачання – 39,76 грн/куб.м. Різницю відшкодовуватиме міська рада. У Красному тариф на водовідведення виріс до 26,52 грн/куб.м.