Найбільший бій УПА проти НКВС: від Гурбів до сучасності

23 Квітня 2024, 22:49
На місці подій 80-річної давнини побували земляки одного з керівників військової операції українських повстанців Василя Кука 434
На місці подій 80-річної давнини побували земляки одного з керівників військової операції українських повстанців Василя Кука

На місці подій 80-річної давнини побували земляки одного з керівників військової операції українських повстанців, згодом Головного Командира УПА Василя Кука, який народився і похований у Красному.

Про це розповідає Район.Буськ.

21-25 квітня 1944 року відбувся найбільший в історії бій УПА проти НКВС під Гурбами. Як і тоді, українці нині ведуть боротьбу проти свого споконвічного ворога – російського окупанта. У неділю на місці бою у Кременецьких лісах побували представники Красненської громади – віддали шану героїзму відважних вояків, котрі прийняли відкритий бій зі значно більшими (у сім разів), вишколеними та озброєними силами ворога.

 Бій під Гурбами – це знакова битва в історії України за незалежність. Це приклад і урок нашому поколінню, як не здатись та перемагати, коли не було, здавалось би, найменшого шансу на перемогу. І саме цей урок українці засвоїли та використовують сьогодні у війні з тим самим ворогом.

Тоді у нерівному відкритому бою з ворогом (окрім переваги у живій силі, енкаведисти використовували літаки, від бомбардувань яких повністю знищили село Гурби, танки, бронепоїзд) зустрілися загони УПА, у складі яких були відділ південної групи УПА-Північ під командою Петра Олійника, «Енея», та ще не сформоване з’єднання УПА-Південь під командою Василя Кука. Ворогу не вдалося знищити українських захисників, хоча вони потрапили у «мішок». Проте вдалими маневрами та контрнаступом повстанці прорвались з оточення, при тому втрати ворога були на порядок більшими.

Нині на місці бою, біля села Гурби, від якого залишився сосно­вий ліс, споруджено Пантеон Сла­ви. Тут перепоховали останки 30 невідомих повстанців. Лише одно­го вдалося ідентифікувати за знайденим написом у гільзі. Про це розповів отець Мефодій – монах Свято-Воскресенського монастиря, заснованого поруч. На третій день Великодня (а саме в цей день загинули українські повстанці) тут відбуваються урочисті заходи.

На території монастиря нині є три діючих храми (Свято-Воскресенський, Трьох Святителів, Святого Онуфрія), а також будується четвертий (війна не дозволила завершити роботи). Послушників у монастирі семе­ро. На господарці корова, свині, три собаки, а ще 200 гектарів землі, яку вони обробляють.

Поруч добротно реконструйована криївка, яка служить музеєм і приваблює багатьох відвідувачів, котрі навіть просять переночувати у криївці. Нині вона також служить укриттям під час повітряних тривог, коли влітку поруч у лісі у вишкільному таборі часто перебувають школярі.  

 

З 2003 року на місці бою відбувається найбільша в Україні теренова гра «Гурби-Антонівці», яку проводить Молодіжний Націо­налістичний Конгрес. Як і у 1944-му, так і зараз в урочищі Гурби гартується воля і характер молодих українців, які захищають свою державу, початки якої заклали і учасники найбільшого бою УПА з НКВС, що стався 80 років тому.

Пам’ятаймо про цю історичну тяглість боротьби, як і про наших земляків, зокрема, і про Василя Кука, котрі, як справжні державні мужі, заклали фундамент здобутої багато років опісля незалежності.

Коментар
25/05/2024 П'ятниця
24.05.2024